Mária Terézia negyven évig ült az osztrák és a magyar trónon, s bár mint minden uralkodó emléke vegyesen tartalmaz jó és rossz dolgokat, őt, a Pragmatica Sanctio révén trónra juttatott királynőt Pozsonyban elsősorban a város életében játszott pozitív szerepe miatt lehet az átlagosnál jobban tisztelni. Itt álltak ki mellette a magyar rendek, amikor az ország és korona veszélyben volt, és amikor halni készült, Esterházy kancellár által azt üzente a magyaroknak, hogy "mondja meg nemzetének, hogy egészen utolsó pillanatomig hálával emlékeztem meg róla". Sétánk során ezért járjuk majd végig a városban azt a koronázási útvonalat, amelynek végén egykor egy márványszobor emlékeztetett a királynőre.
A rendezvény a Kisebbségi Kulturális Alap 2026 támogatásával valósul meg.
