Iparosok és céhek a középkori Pozsonyban
Az iparosok és céhek egy ma már letűnt világ részei. Nemcsak mint konkrét tartalommal bíró reáliák vesztek el, hanem az élő nyelvből is kihullanak. Szólásokban, állandó szókapcsolatokban olykor még fel-felbukkannak a nyomaik, például: beadja az ipart; vargabetűt csinál; a suszter maradjon a kaptafánál; iszik, mint a kefekötő; addig üsd a vasat, amíg meleg; a suszter fiának lyukas a cipője. Ezek keletkezésének körülményeivel, sőt gyakran a jelentésükkel is jórészt csak az idősebb generáció van tisztában. Pedig alig száz évvel ezelőtt ezek a szólások, kifejezések még a mindennapi nyelvhasználat részei voltak.
Az iparosok és a céhek több évszázadon át jelentősen hozzájárultak Pozsony szabad királyi város sajátos arculatának alakításához. Nélkülük üres kulisszákból állt volna a város. Dr. Vladimír Segeš előadásán beléphetünk a középkori Pozsony kapuján, bebarangolhatjuk a város utcáit és tereit, bepillanthatunk házaiba, udvaraira és műhelyeibe abban a korban, amikor még az a mondás járta, hogy minden mesterségnek arany a vége.
Kíváncsi mi újság a Pozsonyi Kifli háza táján?
Támogatóink

Eseménynaptár

Támogassa az értékes dokumentumok, családi fotóalbumok, könyvek, fényképek és képeslapok megmentését, hogy ne vesszen feledésbe a háromnyelvű város, Pozsony atmoszférája.
Egyesületünkbe tagsági kérelem kitöltésével és beküldésével magánszemély vagy szervezet is beléphet.
Hirdessen weboldalunkon!