Vaskutacska – századokon átívelő séta. 1. rész: A konténertől az erdei könyvesboltig

GENIUS LOCI
2024 11 17.

A pihenés szinonimája volt, a pozsonyi polgárok, a régi Pozsony krémjének találkozóhelye. Hosszú évekig elhagyatottan állt, s teljesen tönkrement. Most életre kel, hogy neve hajdani fénye újra ragyogjon. Történelmi elnevezése magyarul Vaskút (Vaskutacska), szlovákul Železná studienka, németül Eisenbrünnl. Olvasóinknak minisorozatban számolunk be a Pozsony régi és új lakosai által is közkedvelt kirándulóhely múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

Minisorozatunk bevezetőjeként fényképezőgéppel jártuk végig a helyszínt Alojz Hlina vezetésével, aki feleségével együtt elhatározta, hogy visszaadja e helynek egykorvolt fényét és hírét. Látogatásunk idején még állt a konténerbüfé, mely az utóbbi években népszerűségre tett szert a parkerdő látogatói között, s melyet egy nappal később eltávolítottak az új étteremépület befejezési munkálatai miatt. Az éttermet a politikus és vállalkozó Hlina kezdte építeni néhány évvel ezelőtt. Itt található a Hattyúpavilon új épülete is, amelyben egy egyedülálló erdei könyvesbolt és libresszó kap majd helyet.

Alojz Hlina (* 1970) vállalkozó, szlovák parlamenti képviselő

Az utolsó hétvége, mielőtt a közkedvelt konténerbüfé átadta helyét az új étteremnek.

Alojz Hlinával belépünk a leendő étterembe. Meglepődünk a szépen faragott famennyezet és falborítás láttán.

 – A fából készült belső felületek énekelnek. Ez egy teljesen más érzés. Az embereknek ételt kell kínálni, de egyúttal kellemes környezetet is. Éppen ez az, aminek nálunk gyakran nem tulajdonítanak kellő jelentőséget. Én azt gondolom, hogy komplex élményre van szükség. Remélem, ez egy olyan hely lesz, ahonnan az embereknek nem akaródzik majd elmenni – mondja büszkén Hlina.

Az épületben nagyvonalúan minden részletre gondoltak. Még a kerékpárosokra is, akiknek oldalsó bejárat épül, ahol büfészerűen szolgálják majd ki őket a pult mögül. Az egyemeletes épületben még lift is működik. A mellékhelyiségek ugyanis a föld alatt vannak, Alojz Hlina sajátos humorral meg is jegyzi, hogy valószínűleg „ez a legdrágább toalett Szlovákiában“. A felszín alatti víz itt igen erős sodrú, ezért a pince alapjait lefektetni rendkívül nehéz volt. Itt található a női és férfi mozgássérült vécé is, mely az említett lift segítségével könnyen megközelíthető.

Az étterem fölött a jövőben erdei iskola céljaira használható tantermek lesznek. Befejezésükre azonban még várni kell. Az étterem elkészülte és megnyitása elsőbbséget élvez.

Az étterem épülete nem az egykori Ferdinánd Fürdő másolata. Új építményről van szó, mely Alojz Hlina elképzeléseit és ízlését követi. Az épület rusztikális hatást kelt – a külső borítás is faragott fából készül. A homlokzat csúcsán hattyút ábrázoló kődombormű látható. A tetőn sok a rézből készült elem. Az építőmesterek Alojz Hlina szerint „nemcsak a fával, hanem a rézzel is bűvészkednek”.

– Ha már lehetőségünk nyílt Pozsony legszebb helyén építkezni, akkor valami szépet kell létrehoznunk. Hogy szép lesz-e a végeredmény, azt nem tudom, de biztosan látszani fog, hogy időt és energiát szántunk rá – értékeli saját igyekezetét Alojz Hlina.

A leendő étterem faborítású belső tere.

Díszítő domborműelem hattyúmotívummal.

Átmegyünk az étterem mögé. Itt készül eredeti helyén és eredeti nagyságában az új Hattyúpavilon. Nem a régi épület másolatáról van szó, hanem új alkotásról, melyet az eredeti fapavilon inspirált. Alojz Hlina könyvesboltot és libresszót tervezett ide.

A belső tér már most is grandiózus. Leglátványosabb része a faborítású kupola, amely felülről üvegfedést kap. Alatta körfolyosó található könyvespolcokkal. Itt valóban minden részletre gondolnak.

Alojz Hlinával az új Hattyúpavilon épülete előtt.

A Hattyúpavilon tetőablaka.

A Hattyúpavilon kupolája a faragott könyvespolcos körfolyosóval. Maga a kupola üvegből lesz.

A Hattyúpavilonban egy koncertzongora is helyet kap, megteremtve a kamarakoncertek lehetőségét. A tervezett nagy üvegfalak a halastó irányában biztosítanak kilátást.

A hattyúpavilon belsejének jelenlegi állapota. Az új épületek alatti telkeket a Hlina család 30 évre vette bérbe.

Pozsony város fába vésett címere a Hattyúpavilon díszítőelemeként.

Régi pozsonyi határkő a Hattyúpavilon mögött. 1848-ig itt húzódott a Vödric patak mentén Pozsony és Lamacs határa.

Stresszoldó fürdő

A Vaskutacska területén már régóta fürdő üzemelt. Ma már sajnos nem tör fel itt gyógyvíz, de a hely a Kis- és Nagy-Vödric torkolatánál található. A sétát a patak csörgedezése teszi kellemessé. Alojz Hlinát és feleségét ez arra ihlette, hogy különleges koncepciót találjanak ki vendégeik számára.

– Fürdőt álmodtunk erre a helyre. Hangfürdőnek neveztük el. A patakcsobogás gyógyír a léleknek. Kívánhat ennél csodálatosabb hangot az ember? Szeretnénk itt stresszoldó fürdőt létesíteni. Az emberek a patakparton ülve, a víz hangját hallgatva kipihenhetik magukat.

A régi Vaskutacska területén utolsónak megmaradt épület. A fellelhető információk szerint ez lehetett a hattyúpavilon eredeti épülete, amely a közeli tóban élő hattyúk teleltetésére szolgált. Később vadászszalonként funkcionált.

Az étterem teteje a szélrózsával.

Alojz Hlina a Hattyúpavilonba tervezett kőkandalló rajzával.

Búcsú a konténerbüfétől.

Alojz Hlina és Pozsony kapcsolata

Arra a kérdésre, hogy miért épített itt több figyelemreméltó projektet is, ha nem is született pozsonyi, Alojz Hlina így válaszolt: – Szeretem Pozsonyt. Innen származik a feleségem, itt születtek a gyerekeim… Úgy gondolom, Pozsony szép város, és van egy csodálatraméltó képessége: mindent túlél. Emberileg elszomorít, mennyien ártanak neki, mennyien kizsákmányolják, de dacol mindezzel. Annyi sebet kapott már, és mégis áll. Ezért én szeretem Pozsonyt. Sokat köszönhetek neki. Örülnék, ha valami maradna itt utánam.

Az építkezés megtekintése után Alojz Hlina meghívta a stábot a büfébe egy kávéra vagy teára. Türelmesen kivárta a hosszan kígyózó sort. A városlakók nagyon kedvelik ezt a helyet. Szívesen visszajövünk majd megnézni, milyen lesz, ha befejeződik az építkezés, és mekkora lesz a sikere.

Minisorozatunk következő részében a Vaskutacska történetét járjuk körül.

 

Peter Janoviček

Fotó: Braňo Bibel

A szerző köszönetet mond Alojz Hlinának a Vaskutacska területének bemutatásáért és Ivor Švihran honismereti idegenvezetőnek a cikk írása során nyújtott szakmai segítségéért.

Támogatóink

Eseménynaptár

Don`t copy text!