A károlyfalui František Silavecký, Pozsony fotográfusa
1905. április 7-én született Búrszentpéteren (Borský Svätý Peter), amely ma a Szenicei járásban fekvő Búrszentmikós (Borský Mikuláš) településrésze. 1945-től haláláig, 1975-ig Károlyfaluban (Karlova Ves) élt. Szakmai önéletrajza szerint a fényképezés alapjait Sasváron (Šaštín), Kohn M. fotográfustól sajátította el.
1905. április 7-én született Búrszentpéteren (Borský Svätý Peter), amely ma a Szenicei járásban fekvő Búrszentmikós (Borský Mikuláš) településrésze. 1945-től haláláig, 1975-ig Károlyfaluban (Karlova Ves) élt. Szakmai önéletrajza szerint a fényképezés alapjait Sasváron (Šaštín), Kohn M. fotográfustól sajátította el.
František Silavecký, 1937
Tudását Josef Hofer városi fényképész mellett, valamint a Friedl cégnél és Ján Ladvenica, Kožehuba professzor tanítványa iskolai munkáinak közreműködőjeként fejlesztette tovább. A sorkatonai szolgálat teljesítése után, 1929-ben a Pozsonyi Tudományos Intézetek munkatársa lett, ennek megszüntetése után pedig a Pozsonyi Városi Nemzeti Bizottságon dolgozott. Később a pozsonyi Központi Nemzeti Bizottság kulturális osztályának reprodukciós, statisztikai és riportfényképésze lett, valamint a fényképarchívumot is ő vezette.
Látkép Ligetfalu felől, 1938
1951 októberében őt sem kerülte el az ország több tízezer közigazgatási dolgozójának sorsa: egy kormányhatározat értelmében a termelési ágazatba kényszerült, jóllehet akkor már több mint 22 éve dolgozott a város szolgálatában. Ezzel amatőr és professzionális fotográfusi tevékenysége véget ért. Pályája további alakulásáról nincsenek adataink.
Látkép a Carlton tetejéről, 1941
Felvételein fontos eseményeket és a régi Pozsony elbűvölő helyeit örökítette meg, köztük olyanokat is, amelyek ma már nem léteznek. Komoly dokumentációs értékkel bírnak a város nyugati részének átalakulását, a Művelődési és Pihenőpark, a várhegy alatti alagút, a Szláv út, valamint a Károlyfaluba vezető villamosvonalak építését a bemutató fotói.
A Szláv út ünnepélyes átadása előtt, 1949
A mai Károlyfalu városrész lakói megtudhatják a képeiről, hogy milyen volt ez a falu, mielőtt lerombolták volna. František Silavecký fotói illusztrálják a Bratislava címmel megjelent kötetet, amelyet a Pozsonyi Városi Nemzeti Bizottság kulturális szakosztálya adott ki 1946-ban.
A Pozsonyról szóló cikkek és képes kiadványok szerzői ma is gyakran használják Silavecký fényképeit. A Pozsonyi Városi Levéltár számos felvételét őrzi. Ebből 2012 októberében és novemberében egy válogatást tekinthettek meg a károlyfalui Vízügyi Múzeum látogatói. Az ott bemutatott képek közül néhány az alábbiak között is szerepel.
A városi vízmű. Látkép a Duna-ág felől, 1938
A Vízmű utca (ma Károlyfalvi út) alsó része, 1949
A Duna-kupa verseny, 1951
Szent Mihály-templom, 1950
A Vízmű utca eleje, jobbra a Riviéra, 1950
Ferdiš Juriga szlovák hazafi háza (ma a Lidl parkolója), 1950
Riviéra vendéglő, 1950
Pozsony látképe a Riviéra vendéglő felől. Az úttól balra az U Slávika vendéglő, jobbra a malom a Károlyfalvi-patakon és a vízmű transzformátorállomása, 1947
Látkép ugyanonnan, 1950
A Szláv út építése, balra a Károlyfaluba vezető régi villamosvonal, 1949
A Művelődési és Pihenőpark, valamint a Szláv út építése, 1949
Szláv út, alagútépítés, 1949
Prímási tér, a jezsuita kollégium bontása, 1948
Duna, alacsony vízállás, 1947
A Posta és a Széplak utca, 1951
Klarissza utca, 1938
Hodža (az egykori Grassalkovich) tér, a Védcölöp utca irányában, 1948
A Ligetfaluba járó villamos, 1951
Hurban (az egykori Nagy Lajos) tér, 1943
Szláv nap Dévényben, 1945
Az Óvárosháza udvara, 1947
Matúš Šrámek
Kíváncsi mi újság a Pozsonyi Kifli háza táján?
Ajánljuk
Támogatóink

Eseménynaptár

Támogassa az értékes dokumentumok, családi fotóalbumok, könyvek, fényképek és képeslapok megmentését, hogy ne vesszen feledésbe a háromnyelvű város, Pozsony atmoszférája.
Egyesületünkbe tagsági kérelem kitöltésével és beküldésével magánszemély vagy szervezet is beléphet.
Hirdessen weboldalunkon!