A boldog békeidők épületei VII. – minden, ami az útikönyvekből kimarad(t)
2018 májusának utolsó vasárnapján, nyarat idéző napsütésben, B. Mánya Ágnes helytörténész és tanár vezetésével indult útnak a mintegy negyven érdeklődő, hogy felfedezze Pozsony boldog békeidős épületeinek újabb csoportját.
A magyar nyelvű tematikus városnézés az egykori népfürdő mellett, a mai Kollár téren kezdődött, és a sétálók megnézték a Hubert-féle pezsgőgyár hűlt helyét, valamint a szemközt álló épületeket, amelyek a Pozsonyi Önkéntes Tűzoltó Egylet számára készültek. Az állami kórház után a mára tömegében jelentősen csökkent, lecsupaszított homlokzatú Grüneberg-féle kefegyár következett ugyancsak az Ország úton (ma Radlinský utca – Radlinského ulica). A Virágvölgyi-templom előtt a csoport átsétált a Marhavásár-térre (Odborárske námestie).
Az ottani Mária-emlék szemrevétele után a siketnémák intézete következett az egykori Török Ferencz (ma Moskovská) utcában, amelynek végében áll a gyártulajdonos Grünebergék szépen felújított villája. A szomszédos Korona utca (ma Sasinek utca – Sasinkova ulica) meglehetősen élénk színűre festett házát a közelmúltban újragyártott és a bejárat fölött elhelyezett emléktábla szerint Krchnyák Gusztáv építő és díszmű bádogos emeltette 1902-ben. A séta a Medikus-kertben, az 1911-ben leleplezett és 2003-ban ide áthelyezett Petőfi-szobornál ér véget.
A pozsonyiak mellett Pozsonypüspökiről, Tardoskeddről, Szőgyénből, Kamocsáról, Légről, Sopronból, Nádszegről, Mosonmagyaróvárról és Budapestről is érkeztek sétálók.
Pozsonyi Kifli PT.
Fotó: Braňo Bibel
Kíváncsi mi újság a Pozsonyi Kifli háza táján?
Ajánljuk
Támogatóink

Eseménynaptár

Támogassa az értékes dokumentumok, családi fotóalbumok, könyvek, fényképek és képeslapok megmentését, hogy ne vesszen feledésbe a háromnyelvű város, Pozsony atmoszférája.
Egyesületünkbe tagsági kérelem kitöltésével és beküldésével magánszemély vagy szervezet is beléphet.
Hirdessen weboldalunkon!