Korpás Árpád: „A Pozsonyi Kiflivel egy toleráns városért.”
Az egy évtizede működő Pozsonyi Kifli Polgári Társulás egyik alelnöke, rendszeresen tart tematikus városnéző sétákat. Korpás Árpád idegenvezetővel beszélgettünk.
Korpás Árpád
Nem tartozol a Pozsonyi Kifli alapítói közé, de már hét éve tagja és egyben egyik alelnöke vagy a szervezetnek. Hogyan csatlakoztál a csapathoz?
A pozsonyi Komenský (Comenius) Egyetemen végeztem magyar–történelem szakon. Az irodalom, a történelem és a honismeret már szülővárosomban, Ipolyságon is életem része volt remek tanáraimnak, a magyar–szlovák szakos édesapámnak, Korpás Pálnak és a honti hagyományoknak köszönhetően. Az egyetemen gyorsan „Pozsonyra eszméltem”, főként Hushegyi Gábor művészettörténeti előadásai és sétái keltették fel a város iránti érdeklődésemet. És nemcsak az enyémet, hanem például évfolyamtársnőm, Benyovszky Mánya Ágnes tanárét és helytörténészét is, aki később könyveket írt Pozsony építészetéről, a Pozsonyi Kifli megbízásából pedig mesekönyvet Lechner Ödönről és az általa tervezett helyi szecessziós épületekről. Ági rendszeresen tart sétákat a Kifli szervezésében.
A Verses Pozsony című városnéző sétán
Korábban aktív újságíró voltál.
Az egyetem után jött bő másfél évtized a szlovákiai magyar sajtóban, főként a mai Pátria Rádióban és az Új Szóban. Újságíróként sokat kutyagoltam a városban, és olyan épületekbe (például a kormányhivatalnak helyet adó egykori érseki palotába vagy az államfői hivatalként funkcionáló Grassalkovich-palotába) is beléphettem, ahová a polgár általában nem vagy csak ritkán jut be. Beszippantott a város, pláne azután, hogy egyre több történelmi, művészet- vagy művelődéstörténeti mozzanatot tudtam rendelni egy-egy épülethez vagy közterülethez. Amikor 2013-ban megszereztem a második idegenvezetői engedélyemet (az első tanfolyamot még egyetemistaként végeztem), és csoportokat kezdtem vezetni, megszólított Bolemant Éva, hogy tartsak magyar nyelvű tematikus sétát a Pozsonyi Kifli szervezésében. Pozsony magyar irodalmi hagyományairól szólt. Bővült az együttműködés, és felajánlották, hogy legyek a társulás egyik alelnöke. Örülök, hogy egy akcióképes, koncepciózus és baráti társaságba kerültem.
Egy presszót, legyen szíves! című városnéző sétán
Miért tartod fontosnak az egyesület működését?
Egyrészt azért tartom fontosnak a Pozsonyi Kiflit, mert vannak eredményei: az egyik legismertebb és leglátogatottabb szlovákiai várostörténeti portált működteti, könyveket, falinaptárt ad ki, várostörténeti előadásokat és sétákat szervez, több projekt részese. Másfelől azért fontos, mert következetes elvi alapállása a tolerancia – a különféle pozsonyi nemzetiségek és közösségek értékeinek elfogulatlan, többnyelvű felmutatása. Magyar értelmiségiek által létrehozott, részben magyar vezetők és tagság által működtetett szervezetként közkedvelt nemcsak a magyar, hanem a szlovák lokálpatrióták körében is. Munkáját több városi díjjal ismerték el. Pozsonyban mindig nagy volt a társadalmi mobilitás, továbbá hatalmi beavatkozások is módosították a lakosság összetételét, de a városnak a 21. század elején sem lehet teljes és hiteles az identitása, ha abból kirekesztik a multietnikus hagyományokat és jelent. És még valami, amiért ugyancsak fontos nekünk a Pozsonyi Kifli. Azt tapasztaljuk, hogy egyre több nem pozsonyi vagy nem Pozsony környéki szlovákiai magyar érdeklődik a tevékenységünk iránt. Ugyanez mondható el Magyarország és más Kárpát-medencei magyar közösségek vonatkozásában. Látni ezt a sétákon, amelyekre messzebbről is jönnek, most pedig például abból szűrhető le a rokonszenv és a bizalom, hogy a világ számos pontjáról rendelik meg kiadványainkat a nemrégiben indított e-shopunkon keresztül. Mindennek nagyon örülünk, és annak is, hogy 2018-ban megkaptuk a szlovákiai magyar helytörténészeket tömörítő Pro Patria Honismereti Szövetség Pro Patria díját.
A Pozsonyi Áfonya díjkiosztó gálán
Milyen munkamegosztás alakult ki köztetek?
Elnökünk, Bolemant Éva hivatalos és adminisztratív vonalon képviseli a szervezetet, de például a már több mint tízkötetes Pozsonyi mesék sorozat szerkesztője is. Ifj. Papp Sándor – aki Évával együtt alapítónak számít – a Pozsonyikifli.sk főszerkesztője, a digitalizációs és kiállítási projektekért felel, a Pozsonyi Naptár szerkesztője a szintén a kezdetektől tag Szabó Rékával együtt, aki a kiflis kiadványok és kiállítások grafikusa, utóbbiaknak esetenként kurátora is. Ján Vyhnánek várostörténész és idegenvezető, aki a Pozsonyi Kulturális és Információs Központ (BKIS) akkreditált idegenvezetői tanfolyamát irányítja, a Pozsonyi Kifliben alelnöktársam. Rendezvényeink moderátora és közkedvelt előadója. Mivel sokat lehet tőle és tanártársaitól tanulni, idén elvégeztem a BKIS Pozsonyra fókuszáló akkreditált idegenvezetői tanfolyamát is. S hogy visszatérjek a munkamegosztáshoz: tán szerkesztői-műsorvezetői „előéletemből” fakadóan kiadványaink egy részénél szöveggondozással, rendezvényeink moderálásával és sajtókapcsolatokkal foglalkozom.
Az 1989-es bársonyos forradalomról szóló városnéző sétán
Sétákat is tartasz.
Igen. Idegenvezetőként a koronavírus-járvány kezdetéig nagyon sok csoportom volt. A Kifli szervezésében pedig zömmel magyar, részben pedig szlovák nyelvű tematikus városnéző sétáim vannak. Nagyon örülök, hogy remek csapat formálódott a Kifli körül városi történetmesélőkből (urban storytellerekből). Várostörténészek, idegenvezetők tartanak szervezésünkben szlovák sétákat, és évente hét-nyolc magyar városnézést is. Magyarul eddig Benyovszky Mánya Ágnes, Borka László, Brogyányi Mihály, Gaál Julianna, Hornyák István és Ordódy Beatrix kalauzolta az érdeklődőket, Samarjay Zoltán nyugalmazott mérnök pedig a pozsonyi evangélikusság történetéről adott elő. Sajnos, a 2020-as akciók nagy részét a pandémia miatt törölnünk kellett, és egyelőre 2021-re sem ütemeztünk be ilyen rendezvényeket.
Ifj. Papp Sándorral az egyik városnéző sétánkon
Akkor merre tovább?
Ifj. Papp Sándorral Kumlik Emil néhai várostörténész 1907-ben megjelent Adalékok a pozsonyi országgyűlések történetéhez című könyvének újrakiadásán dolgozunk. Van egy közös pozsonyi magyar sajtóbibliográfiai projektünk is, és sorolhatnám tovább.😊
Pozsonyi Kifli
Fotó: Braňo Bibel
Támogatóink


Támogassa az értékes dokumentumok, családi fotóalbumok, könyvek, fényképek és képeslapok megmentését, hogy ne vesszen feledésbe a háromnyelvű város, Pozsony atmoszférája.
Egyesületünkbe tagsági kérelem kitöltésével és beküldésével magánszemély vagy szervezet is beléphet.
Hirdessen weboldalunkon!